top of page
açık çağrı

 

2018 yılında başlattığımız  #varızburadayız  dayanışmasını 2022 yılında Vatoz Platform’a dönüştürerek bir araya geliyoruz!

 

İkili cinsiyet sisteminin tanımları ve algılarıyla sınırlanmayı reddeden; toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlik ve ayrımcılığı dert edinen; cinsiyetçiliğin, türcülüğün, hiyerarşinin, ırkçılığın, milliyetçiliğin kullandığı dil dışında bir dil üretmeye çalışan kadın ve lgbti+ fotoğrafçıları, fotoğrafı sanatsal bir ifade biçimi olarak kullanan görsel sanatçıları, fotoğrafla ilişkilenen akademisyenleri, sanat yazarlarını, editörleri ve  kültür sanat yöneticilerini bu platformda  bir araya getirerek dayanışmamızı güçlendirmeyi hayal ediyoruz.

 

Üslûplarımız, fotoğrafa, sanata bakış açılarımız, dünya görüşlerimiz, siyasi duruşlarımız, anadillerimiz, inançlarımız, yaşlarımız farklı olsa da, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa ve dünyanın bugünkü dertlerinin çoğunun kaynağı olan tahakkümcü eril zihniyete karşı oluşumuz bizi yan yana getiriyor. Farklılıklarımızı zenginlik, ayrıştığımız noktaları ise birlikte geliştirmek ve dönüştürmek için vesile olarak görüyoruz ve sizi Varız Buradayız alanında yer almaya davet ediyoruz. 

 

Hadi sen de aramıza katıl!

 

Vatoz

#varızburadayız #biraradayız

 

Kimler başvurabilir?

Fotoğrafçılar (belgesel, doğa, haber, sokak, seyahat, reklam…), videographer'lar, lens temelli görsel sanatçılar, fotoğrafla ilişkilenen öğretim görevlileri, akademisyenler, kültür sanat yöneticileri, sanat yazarları, editörler.

 

Başvuru için neler gerekiyor? 

1 adet portre fotoğrafı, 200 kelime İngilizce ve Türkçe biyografi , iletişim, web ve e-posta bilgileri, fotoğrafçılar ve görsel sanatçılar için en az 4 en fazla 10 adet  Vatoz Platform Yayın İlkelerine  uygun portfolyo görseli 

Wetransfer ile gönderilecek dosyalar hakkında bilgilendirme: 

 

 • 1 adet (1x1) kare format headshot tarzı çekilmiş siyah beyaz profil fotoğrafınızı
 • Min.4 / max.10 adet sizin çalışmalarınızı temsil eden portfolyo fotoğrafınızı ya da görsellerinizi wetransfer ile  opencallvatoz@gmail.com  e-posta adresine gönderdikten sonra wetransfer indirme linkini aşağıdaki alana ekleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Görselleri Wetransfer'e yüklemeden önce sırasıyla "01_isim_soyad" olarak adlandırınız.
 • Göndereceğiniz görseller 72 dpi uzun kenarı 1500 pixel olmalı ve jpeg dosya büyüklüğü 700 kb'ı geçmemelidir. Dosyalarınızı küçültmek için aşağıdaki dosyadan faydalanabilirsiniz.

 

** Fotoğraf editörleri, kültür-sanat yöneticileri, küratörler, sanat yazarları, öğretim görevlileri ve araştırmacılar, zorunlu olmamakla birlikte, yayınlanan yazılarından, editörlüğünü yaptığı yayınlardan ya da projelerinden örnek görseller gönderebilirler.

Siteye eklenecek olan görselleri göndermeden önce aşağıdaki dosyada yer alan yönergeleri uygulayarak görsellerinize METADATA bilgilerini girmenizi tavsiye ederiz.

Görsellerin künye bilgisinin yayınlanmasını istiyorsanız, görselin numarasını belirterek, künye bilgilerini ayrı bir word dökümanına hazırlayınız ve wetransfer dosyanıza ekleyiniz. YouTube ve/veya Vimeo videolarınızın linklerini de word dokumanına ekleyebilirsiniz.

WeTransferle dosyalarınızı göndermeden önce görsellerinizin Vatoz Platform Yayın İlkelerine uygun olduğundan emin olunuz. 

Vatoz Platform Yayın İlkeleri:

 • Vatoz Platformu 3. şahısların haklarını gözetir. Platformun açık çağrına göndereceğiniz; kendisinden izin alınmadan  fotoğrafı çekilen kişileri içeren görselleri yayından kaldırma hakkı vardır. Fotoğrafta yer alan kişileri riske atma ihtimalini göz önünde bulundurunuz.  

 • Platformda kadınların, lgbti+'ların, hayvanların ve çocukların haklarını korumayı önceliyor ve ilkelerimiz gereği hak ihlali içeren eserleri yayınlamıyoruz. Bu yüzden kadınların, lgbti+’ların, çocukların, hayvanların kurbanlaştırıldığı çaresizleştirildiği, zayıf ya da aciz gösterildiği görseller ile şiddet içeren ve şiddetin pornografisini üreten görselleri kabul etmiyoruz. 

 • Açık çağrı için göndereceğiniz görseller, kamusal alanda gerçekleştirilen başka bir sanatçının eserini içerdiği taktirde,eser sahibinin isminin belirtilmesini önemsiyoruz..

Hukuki durumlar: 

 • Açık çağrıya gönderilen içerik ile ilgili bir kişinin ya da grubun haklarını suistimal ediyorsa ya da ulusal mevzuat bağlamında suç teşkil ediyorsa yayınlanmaz ve her zaman yayından kaldırılabilir.

 • Açık çağrıya gönderilen içerik, 3. kişilerin KVKK bağlamında haklarının ihlal edilebileceğine işaret ediyorsa yayınlanmaz ve her zaman yayından kaldırılabilir.

 • Açık çağrıya gönderilen içerik, 3. kişiler tarafından Kişisel Veri ihlaline ilişkin başvuru gelirse, derhal siteden kaldırılır.

 • Açık çağrıya gönderilen içerik, ulusal mevzuata yönelik hukuki bir sonucu oluşursa, ilgili başvuru ya da hukuki sonuç fotoğraf sahibi ile paylaşılır ve içerik siteden kaldırılır.

 • Açık çağrıya gönderilen içeriğe dair hukuki olarak sorumlu, fotoğraf sahibidir. 

Başvurunuzu aldık! 

Profiliniz 2 hafta içerisinde Vatoz Platform'da yer alacaktır. 

Teşekkürler!

Vatoz Platform

bottom of page