top of page

ÇAĞRIŞIMLAR 2021 - Sergi

15 Kasım - 15 Aralık 2021  - Nilüfer Belediyesi Akkılıç Kütüphanesi, Bursa.

2018 yılında İstanbul'da açılan Çağrışımlar sergisi, 2021 Kasım ayında Bursa Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü'nün davetiyle "Kütüphane Günleri" kapsamında açıldı. Bu kez 68 kadınının bir araya geldiği sergi Nilüfer Belediyesi Akkılıç Kütüphanesi'nde Bursalı'larla buluştu. "Eşit miyiz?" temalı Kütüphane Günleri kapsamında gerçekleşen panele Varız Buradayız adına Şenay Desislava Martinova katıldı. 

Kadın fotoğrafçı ve yazarı bir araya getiren “Çağrışımlar” sergisi, “Yürüdüğümüz her yolda, göz göze geldiğimiz her yüzde, selamlaştığımız her insanda, düşlediğimiz her hayalde ne arıyor olabiliriz?” sorusuyla yola çıktı.

“Kadınlık kavramıyla, kadın olmanın gerçeği arasındaki boşlukta biçimlenir gerçek öykümüz,” demişti Aslı Erdoğan. Gerçeğin olabildiğine saklandığı bu günlerde kendimizin bile izdüşümlerini göremez olduk. Gerçek öyküleri arayan, kendini bütünlemeye çalışan, sağaltmak için üreten kadınlar olarak; yürüdüğümüz her yolda, göz göze geldiğimiz her yüzde, selamlaştığımız her insanda, düşlediğimiz her hayalde ne arıyor olabiliriz? Gerçek öykülerimiz bu boşlukta salınırken, 68 kadın bir araya geldik ve bu mecrada sergimizi kurduk. Bazılarımız fotoğraf çekti, bazılarımız bu fotoğrafların onlardaki yansımalarını yazdılar. Gösterilen fotoğrafların duygusunu, hikayesini içeriklerinden bağımsız olarak anlattılar.Bu sergide gördükleriniz tamamen bizim gerçeklerimiz ve bizim kurguladıklarımızdır.

Sanatçılar:

 

Fotoğrafçılar:

Arzu Filiz Güngör, Ayla Onat, Aylin Kızıl, Barbara Yoaf Karyo, Cansu Alkaya, Cansu Yıldıran, Çiğdem Namlı, Çiğdem Üçüncü, Damla Atak, Defne Sesin Okay, Desislava Şenay Martinova, Dilara Kızıldağ, Esra Özgüroğlu, Fatma Çelik, Figen Ekti, Gülnaz Bingöl, Gülşin Ketenci, Günseli Baki, Hale Güzin Kızılaslan, İlknur Can, Jivan Güner, Laleper Aytek, Meltem Ulusoy, Merve Seçkin, Nomi D’ozho Naaye, Özge Sebzeci, Sedef Özge, Semra Yeşil, Serpil Polat, Serra Akcan, Simru Hazal Civan, Sine Boran Art, Sinem Parlak, Şehlem Kaçar, Tuğçe Yaman.

 

Yazarlar:

Aksu Bora, Aslı Aydınalp, Ayşe Yılmaz, Banu Uzpeder, Bingöl Elmas, Binnur Aloğlu, Denef Huvaj, Dilek Sever, Elif Gamze Bozo, Ezgi Polat, Fatma Taşlı Tunç, Feryal Saygılıgil, Gözde Orhan, Gülseren Yoleri, İlkay Yılmaz, Karin Karakaşlı, Leyla Alp, Leyla Toprak, Mehveş Evin, Melike Uzun, Nilgün Şafak Şener, Nuray Sakarya, Nurcan Baysal, Özen Meral Uç, Özge Calafato, Pınar Öğünç, Roza Metina, Sema Kaygusuz, Sema Yakar, Sevda Turgut, Sevecen Tunç, Teodora Hacudi, Vildan Tüfekçioğlu, Yonca Güneş, Zeyno Esmeray.

50b7a500-0282-4a0b-9e66-f5a3d414bda2.jpg
bottom of page